Bir erkek hediye verirse alayım mı?

Soru Detayı

- Mahrem olmayan bir erkek hediye vermek isterse kabul edebilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu husus örfe göredir. Eğer bulunduğunuz bölgede bazı münasebetlerden ötürü mahrem olmayan erkekler de hediye veriyorlarsa, bu âdet çerçevesinde size de biri hediye verirse almakta bir mahzur olmayabilir. Öyle bir gelenek, öyle bir münasebet, bir sebep yoksa almak doğru olmaz.

Ayrıca, hediye veren mutlaka bir tanıdıktır. Bu kimseyi sizin de tanıdığınıza göre, niyetini de bilmelisiniz. Eğer ileride bu hediyeyi bir koz olarak kullanabilmesi kuvvetle muhtemel ise almamak lazımdır.

Özetle, bu husus, namahrem bir erkeğin sosyal hayatı, niyeti, ikamet ettiğiniz yerin örf ve âdetleri bakımından bazen haram, bazen mekruh, bazen da mübah olabilir.

İman şuuruyla vicdanınızın sesini dinlemenizde ve ona göre karar vermenizde fayda vardır.