Bir bayanın, tanıdığı bir erkeği, iyilik maksadıyla arada sırada taksiyle gideceği yere kadar götürmesi caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslâmî ölçülere riayet edildiği takdirde, kadının sosyal hayatta yer alması, dini hükümlere aykırı değildir.

İslâmî ölçülerden kastımız, birbirlerinin mahremi konumunda olmayan bir erkekle bir kadının, başkalarının bulunmadığı bir yerde baş başa kalmamaları, tesettüre riayet edilmesi, erkeğin veya kadının müşterek ortamlarda cinselliği davet edici hareket, tavır ve konuşmalarda bulunmamaları ve bunlara benzer hususlardır.

Bu ölçülere riayet edildiği takdirde, kadının sosyal hayatta yer almasında bir sakınca yoktur. Sosyal hayatta kadın erkek ilişkilerinde dikkat edilecek husus, harama yol açabilecek tutum ve davranışlardan uzak durmaktır. Mahremiyetle ilgili tedbirler tamamen buna yöneliktir. Bunun ölçüsü, içinde bulunulan ortama ve şartlara göre değişir.

Bu itibarla, tek başınıza olduğunuz sıralarda bir kişiyi taksinize alarak iyilik yapayım derken, başka türlü anlaşılmalara kapı açmamak gerekir. Ancak yaşlı, hasta, sakat ve benzerlerini taksinize almanız uygun olabilir...