Bir annenin, oğlunu reddetmesinin hükmü nedir?

Soru Detayı

- Bir anne'nin oğlunun yaptıgı ve affedilemez buldugu cok buyuk bir davranıştan dolayi oğlunu reddetmesinin hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, asla reddetmesin, ona sahip çıkıp düzelmesi için yardımcı olsun ve dua etsin.

Zaten, İslam’da evlatlıktan reddetme yoktur. Dolayısıyla kişi miras hakkından da mahrum bırakılamaz.

Dinimiz fıtrata aykırı hiçbir şeye müsaade etmemektedir. Bu nedenle kişi doğmasına vesile olduğu, emek verip büyüttüğü, biyolojik bir parçası olan evladını reddedemez. Bu fıtrata, tabiata aykırıdır.

Ayrıca, anne-baba, "Reddediyorum, sütümü haram ediyorum, hakkımı haram ediyorum." demekle o çocuk evlatlıktan çıkmaz.

Diğer taraftan, anne-baba, evladına hakkını helal etmeli ki, o çocuk ahirette azaptan kurtulabilsin.