Beyt-i Ma'mur hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Beyt-i Ma'mur, bir rivayete göre semada bulunan bir evdir. Bu evi her gün yetmiş bin melâike ziyaret eder ve kıyamete kadar bir daha geri dönmezler. Ona ayrıca "Durah" ismi de verilmektedir.

Hasan Basrî'den gelen bir rivayette o şöyle der:

 "Beyt-i Ma'mur'dan maksat, Kâbe'dir. Allah Teâlâ onu her sene altı yüz bin kişi ile Ma'mur hale getirir. Eğer insanlar ondan eksilirse meleklerle doldurulur."

Bilindiği gibi bir yerin ma'mur olması, üzerinde ikamet edilmesi ve ziyaretçilerinin çok olup güzel bakılması mânâsında mecazî bir anlam taşımaktadır. Kabe'nin ma'mur olması da "Ayakta duranlar, rükû ve secde edenler için evimi temizle." (Hac, 22/26) âyetince, etrafındakilerin ve hacıların çokluğu ve ziyaret etmeleriyledir.

Beydâvî'ye göre de Beyt-i Ma'mur'dan kasıt, müminin kalbidir ki, onun bakımlı olması da bilgi ve ilhâs iledir.(Elmalılı, Tur Suresi 4. ayetin tefsiri)