Besmele, hamdele ve salvele’yi söylemenin hükmü nedir?

Soru Detayı

- Dinî sohbetlere başlarken "besmele hamdele salvele"yi söylemenin hükmü nedir?
- Dinî derslere veya sohbetlere başlarken "besmele hamdele salvele"nin vacib olduğunu söyledi birisi. Bu doğru mu?
- Böyle bir şeye başlarken bu zikirleri söylemeyen günahkar mı olur?  Bu konudaki hüküm nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Besmele, hamdele ve salvele şeklinde kısaltılan ifadelein aslı şöyledir:

Bismillâhirrahmanirrahim. Elhamdülillahi Rabbilâlemîn. Vessalâtü vesselâmü alâ Muhammedin ve alâ âlihi ve ashâbihi ve sellim.

Hamdele, salvele, salât ve selâm, dinî, ilmî ve edebî literatürün mukaddimelerinde, esas mevzuya geçmeden önce teberrüken zikredilen geleneksel ifadelerdir. Hutbetü’l-Kitab olarak da isimlendirilir.

Bir şey yaparken, yazarken, konuşurken... Besmele çekmek, Allah’a hamd etmek ve Resûlüne salâtü selâm getirmek sünnettir. Bunu yapan kişi sevap kazanır, yapmayan kimseye bir günahı olmaz, sevabından mahrum kalır.