Ben zamanım sözü, devlet benim demek gibi bir anlama gelir mi?

Soru Detayı

- Allah (c.c.)’ın “Ben zamanım” ifadesinin bizim ülkemizde kullanılan “Burada devlet benim.” gibi bir ifade olduğunu ispatlayabilir misiniz?
- Allah (c.c.)’ın “Ben zamanım.” demesini “Burada devlet benim.” ifadesini kullanan birinin gücü yönetenin kendisi olduğunu söylemesi gibi bir olay olduğuna inanmak istiyorum. Lakin delilim yok. Sizden ikna edici delil istiyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah zamandan ve mekandan münezzehtir. Zamanı ve mekanı yaratan Allah için, zaman veya mekan demek mümkün değildir.

Hadislerde geçen ifade dehrdir.

Bütün kaynaklarda hadisin ilgili yeri, “Sizin dehre nisbet ettiğiniz olayların asıl fâili ve yaratıcısı Allah’tır; bu sebeple zamana sövmekle Allah’a hakaret etmiş olursunuz.” şeklinde açıklanmıştır.