"Belki yollarından dönerler diye, and olsun onlara büyük azabdan önce dünya azabından tattırırız." (Secde, 32/21) ayetini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Belki yollarından dönerler diye and olsun onlara büyük azabdan önce dünya azabından tattırırız." (Secde, 32/21)

Ayette geçen "Azab-ı ednâ"; yakın azab, dünya azabı, "azab-ı ekber" de âhiret azabıdır.

İnkârcılık günahına saplananlara, yakın azabın mutlaka tattırılacağı ve bunun tuttukları yanlış yoldan dönmelerine fırsat verme amacı taşıdığı belirtildiğine göre, bu ifadeyle söz konusu kişilerin dünya hayatında vicdan muhasebesi yapmalarına imkân sağlayan, özellikle maddî-mânevî sıkıntılara ve bunalımlara mâruz bırakılmasının kastedildiği söylenebilir. Devamındaki âyette kendisine bu tür fırsatlar sağlandığı hâlde bağnaz tutumunda direnen kişinin, haksızlığın zirvesine tırmanmış ve artık cezayı kesin olarak hak etmiş olduğunun belirtilmesi de bu mânayı desteklemektedir. (bk. Diyanet Tefsiri, Kur’an Yolu, ilgili ayetin tefsiri)

Bu tür uyarılarda, ilâhî rahmetin insan­lardan yana ayrı bir tecellisi ve O'nun sonsuz lûtfunun bir başka tezahü­rüdür. «Bir musibet bin nasihattan iyidir» sözü darb-ı mesel olmuştur.