Bazı durumlarda Selefi gibi ibadet/namaz kılınabilir mi?

Soru Detayı

- Ben Hanefi mezhebine tabiyim. Bulunduğum yerde bir cami var ve burada çok tutucu Selefiler var ve ben ne zaman Hanefi olarak namaz kılsam beni rahatsız ediyorlar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir mazeret bulunmadıkça kişinin bağlı olduğu mezhebe uygun bir biçimde ibadetlerini yerine getirmesi esastır.

Öte yandan bir kimsenin, tabi olduğu mezhebe göre ibadetlerini eda etmesi nedeniyle kınanmaması ya da rahatsız edilmemesi İslam'ın emrettiği hoşgörünün de bir gereğidir.

Not: Selefilik adıyla ehlisünnete ait mezhepleri reddedenler varsa, bunların dediklerine uyulmaz.