Başkası için sigara almak günah mı?

Soru Detayı

- Dedem çok uzun yıllardır sigara bağımlısı. Çocukları her zaman bu durumdan şikayetçi. Uyarıyorlar, ilgisiz büyüdükleri için ona kızıyorlar.
- Anneanneme hiç içmediği halde maruz kaldığı için son evre akciğer kanseri teşhisi kondu. Sigara ailesinden dahi farklı bir konumda, yapmayacağı şey yok gibi. Bütün parasını ve enerjisini bu işe harcıyor. Kendisi haram ve helalleri de iyi bilen birisi. Sigara almamaya gayret ediyorum.
- Babam, artık bu yaştan sonra bırakmaz diye alıyor. Bu işin kolayına kaçmak değil mi?
- Alınca sorumluluğumuz oluyor mu?
- Sigara istediği zaman yalan söyleyerek dedemi oyalıyorum, günaha giriyor muyum?
- Doktor kesinlikle ona zararlı olduğunu söylüyor, ama kendi bırakmak istemesi dışında müdahale edemiyor. Bazen ona karşı çok öfkeleniyoruz, tövbe etsin istiyoruz.
- Ne yapmalıyız, nasıl davranmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sigaranın bir tanesinin dahi çok zararlı olduğu artık bilimin ortaya koyduğu bir gerçektir.

Böylesine zararlı olan bir nesnenin ticareti de içilmesi de caiz değildir.

Caiz olmayan bir şeyi, kullanacak olan bir kimse için satın almak, taşımak ve ona yardımcı olmak da caiz olmaz.

Mümin önce Allah’a, sonra caiz olan alanda başkalarına itaat eder. Allah’a itaatsizlik olan bir davranış -zaruret dışında-  müminden beklenemez.