Banyo, lavabo suyu, arıtılınca şeran temiz sayılır mı?

Soru Detayı

- Banyo ve lavobada kullanılan atık suların arıtılıp bahçe, yeşil alan veya süs havuzlarında kullanılması caiz midir?
- Arıtıldığı için şeran temiz sayılır mı?
- Bu şekilde sulanan çimenlerin üzerinde oturulursa veya bu sular kazaen üzerimize sıçrarsa namazın sıhhatine mani olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sular arıtılıp necasetin tadı, rengi ve kokusu kalmazsa, temiz hale gelmiş olur ve necis olmadığına göre üzerimize bulaştığında namaza mani olmaz. (1)

Bu konuda esas olan, suyu onun tabiatını bozan, renk, tat ve koku özelliklerini değiştiren maddelerden ve sağlığa zararlı olan unsurlardan arındırarak normal hale getirmektir.