Banka yayınevlerinden kitap alınması caiz midir?

Soru Detayı

- Bazı faiz bankalarının yayınevleri var. Bu yayınevlerinden kitap almak doğru mudur?
- Sonuçta bu bankalar faizle çalışan bankalar. Buralardan alınan kitaplarla faize yardımcı olunur, bankaların reklamları yapılmış olur mu?
- Alternatif yayınevlerin olup olmaması durumu hükmü değiştirir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aynı kitap, aynı kalitede uygun bir yayınevinde varsa, onun tercih edilmesi “meşru işler yapmayan özel ve tüzel kişiliklere karşı Müslümanca tavır” bakımından uygun olur.

Başka yerde yoksa veya başka yerde doğru dürüst bir tercüme ve baskı yapılmamış ise, faizci bankanın yayınladığı kitabı almakta bir sakınca bulunmaz. Ancak, kitabın üzerinde İslam’ın haram kıldığı bir şeyin reklamı varsa, uygun bir şekilde onun üzeri kapatılır.

Müslümanlar, yapacakları işlemleri yalnızca salih kullar ile yapmakla sınırlasalar, bu günün dünyasında yaşayamazlar. Helal olan nesnelerin alım satımında tarafların dindarlığı değil, işlemin fıkha uygunluğu aranır.

İşin fetva boyutu budur, ancak bu tür yayınevlerinin kitaplarını almaktan uzak durmak da takvadır.