Banka adına tahsilat yapan bir gişede çalışan bir memur, hem faizli bankalara destek olmak hem de onların faaliyetlerini devam ettirmesine vesile olmak noktasında mesul olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sizin soruda açıkladığınız gibi, her ne suretle olursa olsun, faizle iştigal ediyor veya o faizle iştigal eden bir kurumu destekliyorsa, böyle bir yerde çalışmak doğru değildir. Çünkü doğrudan faizle iştigal etmekle -bilerek- dolaylı olarak iştigal etmek arasında fazla bir fark yoktur. Özellikle sizin vicdanınız bu işin doğru olmadığına kanaat getirmişse, imanlı vicdanınızı da dinlemeniz büyük önem arz eder. Çünkü bazen dış görünüşü itibariyle bir işi zahirî olarak uygun gibi göründüğü halde, iç yapısı itibariyle hoş olmayan bir şey olabilir ve müminin vicdanı bunu sezgi yoluyla kavrayabilir. Şüpheli şeylerden kaçmayı emreden hadis-i şerife uymak iman zevkinin şuuruna erdiren bir davranıştır.

Şayet ekonomik açıdan bir zorunluluğunuz varsa, kısa zamanda bir iş bulma çabasına girmek ve o işi bulduğunuz andan itibaren bu işi bırakmaya karar vermek suretiyle geçici bir süre için çalışabilirsiniz. Bu husus tamamen bir zorunluluk haline bağlı olarak kullanılabilen bir ruhsattır.

Özetle söylemek gerekirse, böyle yerlerde ancak, geçinecek başka bir kapı kalmadığı zaman geçici olarak çalışmak caiz olur.