Ayetlerin iniş zamanı belli mi?

Soru Detayı

- Kuran’daki ayetlerin ne zaman indiğini nereden öğrenebiliriz?
- Bütün surelerin ve ayetlerin iniş zamanı belli mi?
- Kuran neden iniş sırasına göre değil?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kuran ayetlerinin ve surelerinin iniş sıraları ve zamanları kesin bir bilgiyle bilinmemektedir. Ancak, surelerin ve ayetlerin elimizdeki Mushaflardaki şekli ittifakla kesin olarak bilinmektedir.

Bu sebepledir ki, İslam âlimleri “Kuran’ın iniş sırası o günkü vuku bulan olaylara ve ihtiyaç duyulan suallere cevap vermeye yöneliktir. Elimizdeki tertip şekli ise pek çok hakikatin durumunu, hikmetini açıklamaya yöneliktir.” demişlerdir.