Avret yerine bakmak körlük yapar, anlamında bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eşlerin birbirinin avret yerlerine bakması haram değildir. (bk. İbn Abidin, VI/367)

“Avret yerine bakmak körlük yapar.” şeklindeki haberi İbn Hibban, rivayet etmiştir. Muhaddislerden bir kısmı bu haberi zayıf rivayetler arasında sayarken, İbn-i Cevzi’nin de aralarında olduğu bir kısmı ise, bu haberi mevzular / uydurmalar arasında zikrederler ve münker bir rivayettir, aslı yoktur derler. (bk. Zeylai, Nasbu’r-raye, 4/248)