Arkamız kıbleye gelecek şekilde yemek yemek caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Elbette caizdir, bir sakınca yoktur, günah olmaz.

Ancak hayırlı ve nezih işlerde kıbleye doğru dönmek tavsiye edilmiştir. Bu nedenle, şartlar ve durum uygunsa, yüzümüz kıbleye gelecek şekilde oturmak güzel olur.

Nitekim Hz. Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuşlardır:

“Her şeyin şerefli bir tarafı vardır; meclislerin en şerefli yeri ise kıble istikâmetine bakan kısmıdır.” (Taberani, Kebir, 10/320, h.no: 10781)

Heysemi, bu hadisin hasen olduğunu belirtmiştir. (Mecmeu’z-zevaid, h.no: 12943)

Abdullah b. Ömer'in (ra) oturuşlarının çoğunun kıbleye dönmüş hâlde olduğu rivayet edilmiştir. (Buhari, el-Edebü’l-müfred, no: 1137)

Allah Tealâ Hazretleri Kâbe'yi mübarek bir yer kıldı ve onu ziyaret etmeyi zengin Müslümanlara farz kıldı. Namaz sorumluluğunu taşıyan her müminin ibadetinde oraya yönelmesini de hürmet olarak şart kıldı.

Bu itibarla ibadet zamanları dışında da oraya doğru yönelmek ve arkasını dönmemek edebe uygun bir harekettir.

Buna göre, ortam, şartlar, durum... uygunsa, başka bir engel de yoksa, kıbleye yönelmiş bulunarak oturmak en güzel bir oturuştur.