Namaz kılmayan birisine zekat verilmez mi?

Soru Detayı

- Namaz kılmayan birisine zekat verilmez deniyor. Bu doğru mu?
- Eğer verilmesi uygunsa, zekat verirken eşit şartlarda olan iki kişiden namaz kılanı mı tercih etmek gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Namaz kılmayana zekat verilmez" diye bir islâmî hüküm yoktur.

Kişinin ihtiyacı ve zekat verilmesi ile verilememesi durumlarında İslam ile ilişkisinin nasıl olacağı göz önüne alınarak ona da zekat verilir, hatta duruma ve hasıl edeceği sonuca göre bazen kılana tercih edilebilir.