Araf suresinde geçen, üstlerine ateşten örtüler, cümlesi kürtajla mı ilgili?

Soru Detayı

- ​İzlediğim bir filmde kürtaj konu edilmişti ve filmin fragmanında "üstlerine ateşten örtüler" gibisinden yazan bir Araf Suresi ayeti mevcut idi.
- Araf suresinden kürtaj ile ilgili bir şey çıkarılabilir mi?
- Araf Suresinin 41. ayetindeki ifadeler filmin çıkış noktası.
- Kürtaj yaşayan kızın başına gelenlerse onun bir tür daha dünyadayken cezalandırılması gibi verilmiş

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Onlar için cehennem ateşinden döşek, üstlerinde de cehennem ateşinden örtüler var. İşte biz zalimleri böyle cezalandırırız.” (A’raf, 7/41)

ayetinde üstlerinde cehennem ateşinden örtüler olacak kimseler, kafirlerdir.

Nitekim bir önceki ayette bu durum açıkça ifade edilmiştir:

“Ayetlerimizi yalanlayanlar ve o ayetlere uymayı kibirlerine yediremeyenler var ya, onlara göklerin kapıları açılmaz. Onlar, deve iğne deliğinden geçinceye kadar cennete de giremezler! Biz suçluları işte böyle cezalandırırız.” (A’raf, 7/40)

Demek ki, ilgili ayet kafirler hakkında olup kürtajla bir ilgisi yoktur.

Ancak filmi yapanlar, kürtajın cezasını cehennem olarak düşünüp bu ayeti o yüzden zikretmiş olabilirler.