Araç sattığım adam aracın değerini noterde düşük göstererek vergi kaçırmış oldu, ne yapmam gerekir?

Soru Detayı

- Ben ilk defa araç sattığım işin böyle bir şeyin neden yapılacağını bilmemekle birlikte, imzayı atmadan önce biraz çekimser kaldım, ama sonunda malesef imzayı atmış oldum. Daha sonra vergi kaçırmak için yapıldığını öğrenince adamı fiyatı değiştirmek için aradım ama değiştirmem dedi. Şimdi benim ne yapmam gerekiyor bir mesuliyetim var mı?
- Kaçırdığı vergi kadar para ödemem gerekir mi?
- Ödemem gerekiyorsa devlete mi ödemem lazım fakirlere versem olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Noterde vergi kaçırmaya şahid olduğunuz zaman, bunu engellemeniz gerekirdi. Bunu yapmadığınız veya yapamadığınız için sorumlu olursunuz ve tövbe edersiniz.

Vergiyi vermesi gereken (vergi borçlusu olan) siz iseniz vergi kadar bir meblağı yoksullara verirsiniz. Ancak vergiyi vermesi gereken (vergi borçlusu olan) siz değilseniz, bir şey vermeniz gerekmez. (krş. el-Fetava’l-hadise, s. 103; İbn Hacer, el-Fetava'l-kübra, 4/330)