Anne çocuğuna bakmak zorunda değilse, çocuklarını sokağa atanlar neden sorumlu olsunlar?

Soru Detayı
Dinimiz, kadın çocuğuna bakmakta mecburi değildir, diyor. O zaman çocuğunu doğurup sokağa atanlar günaha girmiyor mu veya çocuğunun hiçbir ihtiyacını umursamayan bencil anneler de mi günaha girmiyor?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini, anneyi çocuğa bakmaya zorlamamıştır. Çünkü, çocuklara karşı sorumluluğu ebeveyn arasında paylaşmak adalet gereğidir. Yani bir ayrılık söz konusu olduğunda, erkek "ben çocuğa karışmam, bu senin görevindir" demesin diye, anne mecbur tutulmamıştır. Böyle bir durumda, hiç olmazsa anne çocuğa bakarken, baba da ona ücretini verecektir. Böylece sorumluluğu paylaşmış olurlar. Yoksa, Allah zaten annenin fıtratında öyle bir sevgi ve şefkat vermiş ki, çocuğuna bakmaması mümkün değildir. (Canavarlaşmış olanlar hariç)

Kaldı ki, başka bakıcısı olmayan çocuğa anne bakmak zorundadır. (bk. el-Fıkhu'l-İslamî, VV/721). Dolayısıyla, çocuğu dışarıya atmak, insanlık dışı bir suçtur; cezası da büyüktür.