Namaz kıldım diye yalan söyleyen çocuğuma nasıl yaklaşmalıyım?

Soru Detayı

- Ergenlik dönemini geçiren mükellefiyet yaşında çocuğum var. Namaz kılmıyor ancak sorduğumda namaz kıldım diye yalan söylüyor. Ona nasıl yaklaşmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ergenlik dönemi oldukça zorlu bir dönemdir. Bu dönemde fiziksel, ruhsal, hormonel, bilişsel, sosyal alanlarda çok önemli değişikler olur. Çocuğunuzla iyi bir ilişki içerisinde olmak çok önemlidir. Aksi takdirde birçok değişiklik yaşayan genç, ailesinden iyice uzaklaşmaya başlar.

Aile içi çatışmaların azalması için, sorumlulukları aile içerisinde önceden belirlemek ve paylaştırmak önemlidir.

Diğer mevzularda olduğu gibi, dini konularda da çocuğunuzu denetlemek, sık sık nasihat etmek ilişkinize zarar verir.

Onun yerine kısa ve net cümlelerle kendi duygularınızı ifade edip, sorumluluğu ona bırakmak gerekir.

Ne kadar üzülsek de artık bu davranış onun sorumluluğundadır. Hâl diliyle ona örnek olmak, çatışmaya girmeden sınır koyarak ilişkinizi sürdürmek, çocuğunuzla bağınıza iyi gelecek birebir aktiviteler yapmak önemlidir.

Diğer yandan sportif bir faaliyete yönlendirmek, biriken enerjisini yönetmekte faydalı olacaktır.