Anne babanın yaptığı hayırlardan ve ibadetlerden, çocukları da sevap alır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Anne babanın yaptığı hayırlar çocuklarının amel defterlerine yazılmaz. Fakat onların duaları çocukları için makbul olur, bizzat bazı sevaplarını çocuklarına bağışlayabilirler.

- Çocukların yaptığı hayırlardan anne baba da istifade eder. Çünkü, “Bir şeyin yapılmasına vesile olanlar, onu işlemiş gibi olurlar.” kaidesi gereğince, çocuğunun dünyaya gelmesine vesile olan ve de onlara doğru yolu gösteren anne babalar, bu sebeple çocuklarının hayırlarından istifade ederler. Bu hayırlar, çocukların paylarından eksiltilerek anne babaya verilmez. Allah, o sevapların bir mislini de kendi rahmet hazinesinden onlara mükâfat olarak verir.