Anne babamdan izinsiz olarak bir cemaate bağlanabilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu davranış, anne ve babanın dini ve ahlaki durumuna bağlıdır.

Evladının iyi bir Müslüman olmasını istemeyen, seküler, dine karşı veya soğuk, ilgisiz yetişmesi için gayret eden ana babaya bu konuda itaat edilmez; çünkü “şeriata aykırı emre itaat edilemez” kuralı kesindir.

Anne ve baba evladını, sahih İslam’dan sapmaktan korumak için izin vermiyorsa, onlara itaat etmek gerekir.