Cemaatle namaz mı, annenin isteği mi öncelikli?

Soru Detayı

- Namazlarımı camide kılmaya çalışıyorum, ama bazen namaz vakti girince annem bir şeyler istiyor benden, ben de ikisi arasında kalıyorum, hep annemin dediklerini yaparsam cemaate yetişemiyorum cemaate gitsem annemin dediklerini yapamıyorum.
- Hangisini seçmem daha doğru olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle yapmanız gereken şudur:

Namaz vakti yaklaştığı zaman annenize uygun bir dille cemaate gideceğinizi, herhangi bir isteği olup olmadığını sorup, varsa ve namazdan önce halledilebiliyorsa halledilmesi, yoksa namazdan sonraya bırakılabilirse bırakılması şeklinde söylerseniz, hem cemaati kaçırmamış hem de annenizin isteklerini karşılamış olursunuz.

Eğer bu mümkün değilse veya anneniz buna razı gelmezse:

Anne-baba, cuma namazını cemaatle kılmak gibi bir farzı veya bayram namazını cemaatle kılmak gibi bir vacibi engelliyorsa, bu durumda hiç kimseye itaat edilmez, onların kalplerini kıracak bir şey söylemeden, o farz ya da vacip yerine getirilir.

Farz ve vacip olmayan sünnet ibadetlerle ilgili ise, anne-baba -namaza ve cemaatle namaza karşı olduğu için değil de- ihtiyacından dolayı izin vermezse ve onların istediği o zaman yapılması gereken bir iş ise, anne-babanın isteği tercih edilir.