Anestezi edilen beden ise, neden ruh işlevini yitiriyor?

Soru Detayı

- Yoksa maddecilerin dedikleri doğru mudur?
- Vücut sadece beyinden mi ibarettir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ruh, başına şuur takılmış emrî bir kanundur. Bu kanun bedenin bütün organlarıyla, bütün hücreleriyle yakından ilgilidir. Ancak, ruhanî ve meleklerden farklı olarak, insanların cismanî tarafları da vardır.

Cismanî tarafın varlığı, ruhun elinde birer alet gibidir. Örneğin, ruh göz penceresinden görür, kulak penceresinden işitir, beyinde ve vejedatif sistemde yer alan sinirler penceresinden ağrıyı, acıyı hisseder. Bazı kimseler -ruhu olduğu halde- gözü sağlam olmadığı için göremiyor, kulağı sağlam olmadığı için işitemiyor. İşte bunun gibi, anestezi ile ağrıyı hisseden merkezlerin işlevleri -geçici bir süre- ortadan kaldırıldığı için elinde ilgili alet edevatı kalmadığından ruh da o ağrıyı görüp hissedemiyor.

Ruhun, bedeni tamamen terk etmesinden ibaret olan ölüm olayından sonra, sağlam yapısıyla ortada duran bedenin bütün fonksiyonlarının devre dışı kalması, dumura uğraması, materyalist görüşün yanlışlığını ortaya koyan, ruhun varlığını ispat eden ve gözle görülen bir hadisedir.