"Andolsun biz apaçık ayetler indirdik. Allah dilediğini doğru yola iletir." (Nur, 24/46) ayetinden ne anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Gerçekten Biz hükümlerimizi açıklayan âyetler indirdik. Allah dilediği kimseyi doğru yola hidâyet eder."(Nur, 24/46)

Allah Teâlâ, imanı ve küfrü, hakkı ve bâtılı, hayrı ve şerri, iyiyi ve kötüyü, haramı ve helâli beyan etmek için âyetler indirmiştir. Bütün bunlar insanların iman edip hidayete ermeleri içindir. Böylece insanların bir kısmı iman edip hidayete ermişler, bir kısmı da imandan yüz çevirip sapıklığa düşmüşlerdir. İmandan yüz çevirenler Allah'a ve Peygamber'e inandıklarını söylerler, fakat arkasından da Allah ve Resûlü'nün emrinden yüz çevirirler. Onlar gerçekten iman etmemişlerdir.

Aklını hakikati arayıp bulmak için kullananların doğru yolu bulma şansları artar, Cenâb-ı Hak onlardan yana dilediği takdirde hidâyet kapı­sını açar. Aklını belirtilen ölçüde kullanmayanların ise, sapıklıkları içinde bocalayıp kalmaları amellerinin gereğidir ve tabii neticesidir. Zira Cenab-ı Hak kimseye haksızlık etmez, ama insanlar kendilerine haksızlık ederler. Kendini hidâyet çizgisine getirenleri doğru yola eriştirir; getirmeyenleri ise kendi hallerine bırakır. Evet O, «dilediğini (sünneti uyarınca) doğru yo­la iletir» mealindeki cümle belirttiğimiz hikmeti yansıtmaktadır.