Öldükten sonra hayvanların ve reşit olmayan çocukların ruhları ahirette nereye gidecek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’ân-ı Kerim’de geçen “Vildânün muhalledun” tâbirinden anlaşıldığına göre, mü’minlerin bulûğ çağından önce vefât eden çocukları doğrudan cennete gidecek; lâkin dâimî çocuk olarak kalmak sûretiyle, çocuk sevmek ve okşamak zevkini anne ve babalarına tattıracaklardır.

Ancak, bulûğ çağından önce ebeveynin teşvikiyle, mecbur olmadığı halde namaz kılan ve oruç tutan çocukları Cenâb-ı Hak büyükler gibi yaratacak ve amellerinin karşılığı bu farkı onlara ihsan edecektir.

Ölen hayvanların ruhlarının durumu için tıklayınız:

Hayvanlar öldükten sonra ruhları ne olur ve bu hayvanlar cennete gidecekler mi?