Anadilde eğitim ve savunma (mahkeme) konularına İslam'ın bakışı nedir?

Soru Detayı

- Geçmiş İslam devletlerinde nasıl olmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam toplumu, bütün ırkları içine alan müminler topluluğudur ve adı ümmettir. Devlet de ümmetin devletidir.

Tarihi zorunluluk Müslümanları ulus devletlere bölmüş olursa, bu geçici olmalı ve Müslüman ulus devletleri arasında bir çeşit birlik kurulmalıdır.

Ana dilde eğitim ve savunma ihtiyaca binaen olursa, buna kimsenin bir diyeceği olmaz. Nitekim geçmişte ümmet devletinde böyle olmuştur. Mesela, Türk Müslümanların eğitim dili Türkçe olmuş, ama aynı zamanda geniş ölçüde Arapça da öğrenilmiş, alimler eserlerini Arapça olarak yazmışlardır.

Ana dilde eğitim talebi ayrılma, bölünme, yabancılaşmanın adımlarından biri olursa, ümmet kavramına aykırı olur.