Ammar bin Yasir'in kızıyla baş başa iken evinden koşarak çıktığı doğru mudur?

Soru Detayı

- Serahsî'nin Mebsut'unda, Ammar bin Yasir'in kızıyla baş başa iken evinden koşarak çıktığı yazıyor, bu ne demek?
- Babanın kızıyla baş başa kalması İslam dinince sakıncalı mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ammar’la ilgili rivayet, ilgili yerde (Mebsut, 10/150) vardır. Ancak, bu kıssa “RUVİYE” şeklinde temriz sigasıyla verilmiş olması, onun senetli sepetli sağlam bir aslının olmadığının işaretidir. Nitekim değişik hadis kaynaklarında yaptığımız aramalarda böyle bir bilgiye rastlayamadık.

Şayet bu bilgi doğru olsa bile, Hz. Ammar’ın titizliğinden kaynaklanan bir anekdot olarak kabul etmek gerekir. Ayrıca, bundan baba ile kızının aynı evde kalmasının dinen sakıncalı olacağı hükmü çıkmaz.

Diğer taraftna, böyle bir titizliği Hz. Ammar’ın yapacağı bir iş olmadığını düşünüyoruz. Çünkü İslamî literatürde bir erkeğin mahremi olan bir kadınla, özellikle bir babanın kızıyla yalnız kalmasında hiçbir sakıncanın olmadığı bilinmektedir. (bk. Dürrü’l-Muhtar, Reddü’l-Muhtar, 6/368-369)