Allah’ın kendi doğrum için beni cezalandırması adalet mi?

Soru Detayı

- Bugün ateist bir arkadaşın yorumuna denk geldim, eğer Allah’ınız adaletliyse -haşa- o zaman ben aklımı kullanıp kendi doğrumu buldum diye beni cezalandırmaz hatta mükâfatlandırır?
- Buna nasıl cevap vermeliyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şayet adalet kavramı, insanların bireysel akıl yürütmelerine ve kendi doğrularını bulmalarına yönelik olarak kullanılsaydı, zulüm ve kargaşa hâkim olurdu.

Anarşizm ile adalet arasında ilişki kurulmaz.

Aklın hükümleri genel ve evrenseldir. Aklını kullanarak kendi doğrusu bulunmaz.

Bireysel doğrular spekülasyonlardır ve mükâfatı hak etmezler, bu tür spekülasyonlar, olmayan şeyleri içeren şirk ve inkâr gibi yalanları da kapsadığında, cezayı adalet olarak hak ederler.