Allah'ın kanunları değişmezse, bazı ayetlerin değişmesi bir çelişki değil midir?

Soru Detayı

- Kur'anda hiçbir çelişki yoktur biliyorum, fakat okuduğum iki ayet benim aklımda çelişki oluşturdu:
1. Ahzab suresi 62. Ayet:
"Allah'ın önceden geçenler hakkındaki kanunu budur. Allah'ın kanununda asla bir değişiklik bulamazsın."
2. Nahl suresi 101. ayet:
"Biz bir âyetin yerine başka bir âyeti getirdiğimiz zaman -ki Allah, neyi indireceğini çok iyi bilir- «Sen ancak bir iftiracısın» dediler. Hayır; onların çoğu bilmezler."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Ahzab, 62. ayette yer alan: “Allah'ın önceden geçenler hakkındaki kanunu budur. Allah'ın kanununda asla bir değişiklik bulamazsın.” mealindeki ifadede kastedilen, Kur’an ayetleri değil, kâinatta cari olan kanunlardır.

Güneş değişmez, ay değişmez, gece-gündüz değişmez, hayat-ölüm değişmez. Daha önceki inkârcıların başına musibetlerin gelmesi, onların azaba uğratılması gibi ilahi prensipler de değişmez, demektir.

- Nahl suresinin 101. ayetinde ise, Kur’an’ın bazı hükümlerinin ilahî hikmet doğrultusunda değişeceğine işaret edilmiştir. Dolayısıyla bu iki ayet arasında bir çelişki yoktur.

- Özetle, Ahzab suresinin ilgili ayetinde bir uyarı yapılmakta ve inkârcılara tarihten ibret almaları konusunda ders çıkarmaları tavsiye edilmekte ve onlara âdeta şöyle hitap edilmektedir:

“Ey inkârcılar! Tarih boyunca peygamberleri yalanlayanların başlarına gelenler, sizin de başlarınıza gelecektir. Bunda şüphe yoktur. Sosyoloji kanunlarını, şer’i/Kur’anî kanunlarla karıştırmamak gerekir. Kur’an’ın hükümlerinde (Nahl, 16/101’de belirtildiği gibi) bazen nesih yoluyla değişiklik olabilir. Fakat sosyoloji kanunları ontolojik kanunları gibi prensip olarak değişmez.” (krş. Razi, ilgili ayetin tefsiri)