Allah'ın emirlerine uygun davranan bir taife her zaman var olacaktır, hadisi sahih mi?

Soru Detayı

- Ümmetimden Allah'ın emirlerine uygun davranan bir taife her zaman var olacaktır. Onları yalanlayanlar muhalefet edenler onlara zarar veremeyecektir. Bu Allah ın emri gelene kadar böyle devam edecektir.
- Bu hadis sahih hadis midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamdaki hadisler başta Buhari olmak üzere birçok sahih kaynakta geçmektedir:

“Ümmetimden bir topluluk, hak üzerinde galip gelmeye devam edecek­tir. Onlar hak üzerinde hep böyle sebat edip durdukları müddetçe ta Al­lah'ın emri onlara gelinceye kadar muhalif olanlar onlara zarar veremeyecektir.”(1)

“Ümmetimden bir topluluk, insanlara galip gelmeye devam edecektir. Onlar, bu galip gelme halinde bulunurlarken Allah'ın emri onlara gelecektir.”(2)

“Bu din, daima ayakta durmaya devam edecektir. Müslümanlardan bir topluluk, kıyamet kopuncaya kadar bu din uğrunda savaşmaya devam et­mekten asla vazgeçmeyecektir.”(3)

“Ümmetimden bir topluluk, hak uğrunda savaşarak kıyamet gününe ka­dar galip gelmeye devam edecektir.”(4)

“Ümmetimden Allah'ın emrini yerine getiren bir topluluk sürekli bulu­nacaktır. Onları aşağılayan veya onlara muhalefet edenler, onlara asla zarar veremeyecektir. Öyle ki Allah'ın kıyamet emri gelinceye kadar bu topluluk insanlara karşı böyle muzaffer halde kalacaklardır.”(5)

Abdullah İbn Amr, Mesleme b. Muhalled'in yanındayken şöyle dedi: "Kıyamet ancak halkın kötüleri üzerine kopacaktır. Onlar cahiliyet halkından daha kötüdürler. Allah'tan bir şey isterlerse onu üzerlerine reddeder."

Onlar bu haldeyken Ukbe b. Âmir çıkageldi. Mesleme, ona: “Ey Ukbe! Dinle, Abdullah İbn Amr ne diyor?” dedi. Ukbe'de: O, daha iyi bilir. Fakat ben, Resulullah (asm)'ı buyururken işittim:

“Ümmetimden bir topluluk, düşmanlarına karşı üstün gelmede Allah'ın emri uğrunda çarpışmakta devam edeceklerdir. Onlar bu hal üzerinde bulunurlarken kendilerine muhalefet edenler kıyamet günü gelinceye kadar onlara bir zarar vere­meyeceklerdir.”

Bunun üzerine Abdullah İbn Amr:

“Evet doğru! Sonra Allah, kokusu misk, dokunması ipek gibi olan bir rüzgar gönderecek. Bu rüzgar, kalbinde buğday tanesi ağırlığı kadar iman bulunan hiçbir canlıyı bırakmayıp muhakkak onların ruhlarını alacak. Sonra da dünyada insanların en kötüleri kalır. İşte kıyamet, bu kimselerin üzerine kopacak.” dedi.(6)

“Garb / doğu halkı, kıyamet kopuncaya kadar hak üzerinde galip gelmeye devam edecektir.”(7)

Demek ki, Müslümanlar ne kadar zor ve kötü şartlar yaşayıp yenilgi­lere düşseler ve maddi etkilerini kaybetseler bile, Hakk'ın galebesi için çalışan grup ya da toplulukların kıyamet gününe kadar Hak yolunda mücadelede üstün olmaya devam edece­klerdir.

Bu tür topluluklar, bir bölgede ya da dünyanın dört bir yanında olabilir. Çünkü bir bölgede ya da bir ülkede Müslümanlar sindirilip gizliliğe itilseler bile, bir başka yerde ya da yerlerde İslam mücadelesi devam edecek ve cihad sancağı maddi ve manevi olarak gönderde dalgalan­maya kıyamete kadar devam edecektir.

İlave bilgi için tıklayınız:

İmamı Rabbani Hazretleri, "Mektubat" adlı eserinde kıyametin hicri ...

Kaynaklar:

1) Ebu Dâvud, Fiten 1, 4252; Tirmizî, Fiten 51, 2229; İbn Mâce, Mukaddime 1, 10, Fiten 9, 3952; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 5/278, 279.
2) Buhârİ, Menâkıb 28; İ'tisam 10, Tevhid 29; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 4/244, 248.
3) Ahmed b. Hanbel, Müsned, 5/92, 94, 103, 105, 106, 108.
4) Ahmed b. Hanbel, Müsned, 3/345, 384; İbn Hibbân, Sahih, 6819; Ebu Yaİâ, Müsned, 2078.
5) Buharı, Menâkıb 28, Tevhid 29; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 4/101.
6) Taberânî, Mu'cemu'l-Kebir, 17/870.
7)] Ebu Nuaym, Hilye, 3/95-96.