Allah’ın dinine yardım etmek ne demek?

Soru Detayı

- Allah’ın dinine yardım edersek Allah da bizim bu dinde ölmemizi sağlar mı?
- Eğer sağlarsa, nasıl bunu ifade edebiliriz kanıt olarak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Ey iman edenler! Eğer siz Allah’a (Allah’ın dinine) yardım ederseniz, Allah da size yardım eder ve sizin ayaklarınızı sabit kılar.” (Muhammed, 47/7)

mealindeki ayette, Allah’ın kullarına yardım etmesini, kullarının dinlerine sahip çıkmasına bağladığına işaret edilmiştir.

Allah dünya hayatını bir imtihan salonu olarak takdir ettiği gibi, bu imtihanda Allah’ın yardımını almak için kulun kendisine düşeni yerine getirmiş olmasına, sözlü dua yanında amel ve çabalarıyla fiilî duasını da yapmış bulunmasına bağlamıştır.

Allah’ın dinine yardım etmek genel çerçevesiyle iki şekilde olur.

Birincisi: Kulun kendisine yüklenmiş görevlerini ferdi olarak yerine getirmesi, dinin emir ve yasaklarına riayet etmesiyle tahakkuk eder.

İkincisi: Dinin toplum bazında yaygınlaşması ve uygulanması için gereken maddi manevi cehd ve gayret göstermesiyle gerçekleşir.

Kul bu iki vazifesini yerine getirmek suretiyle dine yardım ederse, Allah da onun dinin gösterdiği çizgide yürümesine, istikametten ayrılmamasına, takva yolundan kaymaması yardım eder.