"Allah'ım İslam'a ve Müslümanlara yardım et." duası ne kadar doğrudur?

Soru Detayı

- Cuma hutbelerinde okunan "Allah'ım İslam'a ve Müslümanlara yardım et." duası ne kadar doğrudur?
- Müslümanların yardıma ihtiyacı vardır fakat kusursuz İslam dininin nasıl yardıma ihtiyacı olur?
- Her cuma okutulan bu dua bidat midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Allah'ım İslam'a ve Müslümanlara yardım et." duasında bir sakınca yoktur. Allah’ın İslam dinine yardım etmesinden maksat, onun hâkim olması, hakikatlerinin anlaşılması, kalplerin ona karşı açılması, onun doğru olarak kavranması manasına gelir. Nitekim bir ayette meal olarak,

 “Ey iman edenler, eğer siz Allah’a yardım ederseniz, Allah da size yardım eder.” (Muhammed, 47/7)

ifadesine yer verilmiştir.

Bu ayette yer alan “Allah’a yardım” ifadesi, tefsir kaynaklarında en az birinci anlam olarak “Allah’ın dinine” yardım şeklinde yorumlanmıştır. Örneğin bazıları tarafından “Allah’ın dinine” veya “onun peygamberine yardım” şeklinde yorumlanmıştır. (bk. Maverdi, ilgili ayetin tefsiri)

Zemahşeri, her ikisini de saymış ve “Allah’ın dinine ve peygamberine yardım ederseniz…” şeklinde açıklamıştır. Misal olarak da insanların can ve mallarıyla cihad etmelerinin Allah’ın dinine yardım etmek manasına geldiği ifade edilmiştir. (Razî, ilgili yer)

- Bu açıklamalardan anlaşılıyor ki, “Allah’ın İslam’a yardım etmesi”, iki yönden tahakkuk edecektir. Birincisi: Allah, dinini kabul eden insanların kalplerine inşirah vererek, onun hükümlerini kavrayacak kabiliyetler bahşederek, onu doğru anlayacak anlayışlar vererek, onun asıl kaynağı olan Kur’an’ın hakikatlerinin üstündeki perdeleri kaldırarak,.. dinine yardım eder.

İkincisi: Allah, İslam’ın cihanşümul bir din olması için maddi manevi mücahitleri yetiştirerek, her asırda İslam dininin hakikatlerine hizmet eden öncü bir taifeyi ortaya çıkarmak suretiyle İslam’a yardım eder.

Bu söyleneler birer misal nevindendir, bu sermeşke göre daha çok örnekleri meşk edebilirsiniz.