Allah Müslüman olmayanın duasını dünyalık olarak neden kabul eder?

Soru Detayı

- Bir de "üç harfliler" diye zikredilmesi gereken varlıklara diğer adı söylemenin mahsuru nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah Rahman ismiyle, dünyada kâfir ve Müslüman ayrımı yapmadan onların rızkını verdiği gibi, her iki grubun duasını da kabul eder. Ancak, Allah’a saygılı olan takva sahiplerinin duaları çok daha makbul olur.

- “Rahmetim her şeyi kuşatmıştır.” (A'raf, 7/156) mealindeki ayette kâfirleri de kapsayan bu kuşatıcı rahmete vurgu yapılmıştır.

İlgili ayetin bu ifadesinden sonra gelen “Rahmetimi (âhirette) Allah’a karşı gelmekten sakınan takva sahibi, zekât veren ve özellikle Bizim ayetlerimize iman edenlere nasib edeceğim” mealindeki ifadeden da bu kuşatıcı rahmetin dünyaya mahsus olduğu, ahirette ise, iman eden ve salih amel işleyenlere tahsis edilecektir.

- Üç harflilerin isimlerinin açıkça söylenmemesi, halk arasında "gelebilirler" vehminden kaynaklanan bir durumdur. Yoksa dinde öyle bir şey yoktur. Kur’an’da defalarca CİN ismi kullanıldığı gibi, 72. sureye Cin adı verilmiştir.