"Kıyamet günü Allah’'ın rahmeti o kadar geniş olacaktır ki, şeytan bile ümitlenecektir." hadisi sahih midir; kaynağı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbn Kesir, "Rahmetim her şeyi kuşatmıştır." (A'raf, 7/156) ayetinin tefsirinde,

"Nefsim kudret elinde olan Allah'a yemin olsun ki, kıyamet günü Allah'ın rahmeti geniş olacak ve İblis bu rahmetin ona da isabet edeceğini ümit edecektir."

hadisini zikretmiş, ancak zayıf olduğunu belirtmiştir. (bk. İbn Kesir, Tefsiru'l Kur'anü'l Azim, 2/220)