İlk sünnet olan kimdir?

Soru Detayı

- Hz. İbrahim’in sünneti ile ilgili yazınızı okudum bir şey sormak istiyorum. İlk sünnet olanın o olduğu hakkında merfu olmayan bir hadis var, peki onun dışında dünyada ilk sünnet olan İbrahim’dir gibi bir hadis var mı?
- Çünkü eski Mısır’da vs. de sağlık için sünnet olma yaygındı.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda Said b. Müseyyeb’in sözü olarak nakledilen şu hadisi zikredebiliriz:

"Hiç kuşkusuz ilk misafir edinen, ilk defa don giyen ve ilk kez sünnet olan Hz. İbrahim'dir." (Muvatta, Sıfatu'n-Nebî', 4)

Suyuti, Muvatta’nın şerhinde buna yer vermiş, fakat sahih veya zayıf olduğuna dair bir beyanda bulunmamıştır. (bk. Suyuti, Tenviru’l-Havalik, 2/220)