Allah kendisi, Allah onları kahretsin mi diyor?

Soru Detayı

- Tevbe suresi 30. ayette, Allah onları kahretsin, deniliyor, bu kimin lafı?
- Meleğin lafı mı yoksa Rabbimizin kelamı mı?
- Allah kendisi ayet indirip Allah onları kahretsin mi diyor?
- Örneğin benim ismim Salih, ben bir kitap yazıp Salih onları kahretsin demem saçma olmuyor mu?
- Acaba tercümede bir yanlışlık olabilir mi?
- Allah kendisi ayet indirip Allah onları kahretsin yerine ben onlara azap edeceğim demiş olamaz mı?
- Ya da ayeti mantıklı bir şekilde açıklar mısınız lütfen?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Tercümede yanlışlık yoktur; aynen öyledir. Sadece kahretme lanet etme ile ilgili değil, diğer cümlelerde de binler defa Allah ve diğer isimleri zikredilmiştir. Yani, “Ben böyle yaparım.” yerine “Allah, Rahman böyle yapar.” denilmektedir.

Siz “Salih böyle yapar, şöyle yapar.” der misiniz? Demezsiniz. Fakat Allah öyle diyor. Kendini isim ve sıfatlarının üzerinden takdim ediyor.

- Bununla beraber, Kur'an’ın muhatapları insandır. Allah’ın insanlarla konuşurken, tenezzül buyurup insanların konuşmaları tarzında konuşması belagatin gereğidir.

İnsanlar arasında bir insanın çok çirkin bir şey yaptığını, çok büyük bir suç işlediğini anlatmak için “Allah kahretsin, Allah canını alsın, Allah lanet etsin...” gibi ifadeler kullanırlar. Din kriterleri bakımından çok büyük bir suçun işlendiğini vurgulamak için insanlar arasında bilinen bir deyim olan  “Allah kahretsin” ifadesinden daha anlamlı ne olabilir ki!

- Bu açıklamayla beraber, bu ifadenin önünde mukadder olan şu ifadeler vardır:

“Bunların yaptığı kötülükler, söyledikleri çirkin sözler 'Allah onları kahretsin!..' demeyi çoktan hak etmiştir.” (bk. Zemahşeri, ilgili ayetin tefsiri)

- “Allah kahretsin” cümlesinin Arapçası, “katele” fiilidir. Bu fiilin asıl şekli, mazidir ve “Allah kahretti” anlamına gelir. Ancak görünürde mazi olmakla beraber, beddua etme manasına da gelir.

Buna göre denilebilir ki, bu fiil cümlesi iki manayı içine almaktadır.

a) İnsanların anlayışına, âdetlerine yönelik manası “Allah kahretsin’” şeklinde bir bedduayı ifade eder.

b) Allah’a bakan ciheti itibariyle, geniş zaman kipi manasında “Allah onları kahreder.” şeklinde olur. Çünkü gerçekten Allah o kafirleri kahreder ve etmiştir.