Akvaryum balıklarına canlı yem verme caiz midir? Akvaryumda balık besleyen arkadaşlar, genellikle balıkları daha sağlıklı olsun diye canlı yem vermektedirler. Mesela kurt vb ufak canlılar, canlı canlı yem yapılmaktadır...

Tarih: 31.01.2012 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Diğer konularda olduğu gibi, bu konuda da azimet ve ruhsatlara göre değerlendirme yapılabilir. Azimet ve takva ve fıtrî şefkate göre, zorunlu olmadığı sürece ne olursa olsun canlıların hayat hakkına saygılı olmak gerekir. Bediüzzaman'ın:

"Kaplan gibi hayvanların helâl rızkları, ölü hayvanlardır. Sağ hayvanları öldürüp rızk yapmak, şeriat-i fıtriyece haramdır." (Mesnevî, Katre'nin son sayfası)

şeklindeki ifadesi, bu konuda çok çarpıcı bir gerçeğin ifadesidir. Buna göre söz konusu balıkların fıtrî rızıklarının ne olduğu hususu önem arz etmektedir.

Ruhsat kısmına gelince, eğer akvaryumda yaşayan balıklar için başkaca bir beslenme imkânı varsa mutlaka o tercih edilmelidir. Canlılar dışında başka bir alternatif yoksa, zaten mesele yoktur. Ama her durumda böyle bir beslenmenin haram olmayacağı, ancak buna ihtiyaç olmadığı takdirde ise, kerahetten hâli olmayacağı kanaatini taşıyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun