Sinek larvalarını, canlı olarak fırında kurutmak ya da kaynatmak caiz midir?

Soru Detayı

- Sinek larvalarını (kurt) ticari balık yemi yapmak amacıyla, canlı olarak fırında kurutmak ya da kaynatmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm), etlerini yeme niyeti olmaksızın, sırf zevk için hayvanların öldürülmelerini ve avlanmalarını yasaklamıştır. (Nesai, Edahi, 42)

Fakat insanlara menfaati dolayısıyla bazı hayvanların avlanılmasına izin verilmiştir. (Buhari, Bed’ü’l-Halk, 16)

Ancak merhamet dini olan İslam’ın, bir canlının hedef alınarak eziyete tabi tutulmasını tasvip etmediği dikkate alınırsa; bu işlemin haram olmasa da kerahetten hali olmadığı söylenebilir.

Sinek larvalarını (kurt) vb. bir hayvanın doğrudan kendisinden istifade etmek için değil de onun vasıtasıyla başka bir hayvanı elde etmek için canlı olarak fırına atmak, insanların yararına yönelik olması açısından sakıncasız gibi görünmekte ise de başka alternatiflerin bulunması halinde bundan kaçınılması daha uygun olur.

Oltaya yem olarak ölmüş balıkların etleri veya bitkisel yemlerin yanı sıra, teknik olarak geliştirilmiş suni hareketli yemlerin tercih edilmesi daha isabetli olur.