Tapir eti caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an ve sünnette, ilke ve kapsamı belirtilenler dışında kalan hayvanların etlerinin yenmesinin dini hükmü, fakihler arasında tartışmalıdır.

Yırtıcı hayvanlar grubundan olan yani alt ve üst çenesindeki dört uzun ve sivri dişleri ile kapıp avlanan ve kendisini bu yolla savunan -evcil olsun olmasın- kurt, aslan, kaplan, pars, maymun, sırtlan, köpek, kedi gibi hayvanlar ile pençesiyle kapıp avlanan şahin, doğan, kartal, akbaba gibi yırtıcı kuşlar, bu özellikte olmasa bile genelde pislikle beslenen kuzgun, karga gibi kuşlar, tabiatı itibariyle iğrenç bulunan fare, yılan gibi hayvanlar, akrep, sinek, örümcek gibi haşerat fakihlerin büyük çoğunluğu tarafından haram görülmüştür.

Maliki bilginlerin bir kısmına göre ise aslan ve kaplan gibi yırtıcı hayvanların etlerini yemek helal, diğer bir kısmına göre ise mekruhtur.

Maliki mezhebindeki meşhur görüşe göre şahin, kartal gibi yırtıcı kuşların ve pislikle beslenen kuşların yenmesi de mekruhtur.

Sorunuzda bahsettiğiniz "Tapir" isimli hayvan, yukarıda zikredilen haram veya mekruh olma sebebi sayılan özellikleri taşıyor ise zikredilenlerle aynı hükme tabidir.