Akraba evliliği Peygambere neden helal?

Soru Detayı

- Ahzab 50. ayette akraba evliliğinin Peygambere meşru olması hakkında ne diyorsunuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayette diğer Müslümanlardan farklı bir akraba evliliği söz konusu değildir.

Ayetin meali şöyledir:

“Ey peygamber! Mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiği câriyelerini, seninle birlikte hicret eden amca kızlarını, hala kızlarını, dayı kızlarını, teyze kızlarını sana helal kıldık. Ayrıca mümin bir kadın kendini peygambere mehirsiz olarak bağışlar, peygamber de onunla evlenmek isterse, diğer müminlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere, onu da sana helal kıldık. Müminlere eşleri ve sahip oldukları câriyeleri hakkında hangi kuralları geçerli kıldığımızı biliyoruz. Sana mahsus olanı güçlük çekmeyesin diye meşru kıldık. Allah çok bağışlayıcı, pek esirgeyicidir. (Ahzab, 33/50).

Akraba evliliğinden bahseden ifadelerde diğer Müslümanlardan farklı bir akraba evliliği söz konusu olmadığı gibi, “Seninle birlikte hicret eden amca kızlarını, hala kızlarını, dayı kızlarını, teyze kızlarını sana helal kıldık” ifadesinde yer alan kadınların hepsi diğer Müslümanlar için helal olduğu hâlde, Hz. Peygamber (asm) için hicret etmelerinin şart koşulması, hükümde bir daraltmadır.