Aile tehdidiyle evlendiriliyorsa ne yapmalı?

Soru Detayı

- Bir kişi, istemeden evlendiriliyorsa ne yapmalı, caiz değil fakat aile tehdidi var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kızı, bir kadını istemediği, sevmediği bir kimse ile zorla evlendirmek caiz değildir.

Peygamberimiz (asm) kocasını sevmeyen, onunla evlilik hayatı yaşamaktan nefret eden bir kadının ayrılmasına izin vermiştir.

Ailenin ne ile tehdit ettiklerini yazmadığınız için daha uygun bir cevap veremiyoruz, ama şunu söyleyebiliriz:

Eğer kesin olarak evlenmek istemiyorsanız ve geniş aile büyükleri de buna engel olamıyorlarsa, tehdit ettiklerine boyun eğersiniz, evliliği değil tehdit ettikleri şeyi tercih edersiniz.