Ağaç kabuklarına yazılmış olan ilk orjinal Kur'an nüshaları günümüze ulaşmamış mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Halife Hz. Osman (ra), Rasulullâh (asm)'ın diğer ashabı ile de istişare ederek, İslâm dünyasında yalnızca Hz. Ebu Bekir (ra)'in emriyle derlenmiş olan onaylı Kur'ân mushaflarının kullanılmasını ve bir başka lehçe yahut ağız ile yazılmış tüm diğer nüshaların kullanılmasının yasaklanmasını kararlaştırdı.

Hz. Osman (ra) bir önlem olarak da gelecekte herhangi bir kargaşa yahut yanlış anlamaya meydan vermemek için diğer tüm nüshaları yaktırarak ortadan kaldırma yoluna gitti.