Açık öğretimde öğrenci olup sınava girmeden akbil indirimden yararlanmak caiz mi?

Soru Detayı

- Ben üniversiteden mezunum, çalışıyorum. Ancak ulaşım biraz pahalı geldiği için açık öğretime kayıt yaptırıp öğrenci oluyordum fakat sınavlara girmiyordum. Amacım ulaşımda vs öğrenci indiriminden yararlanmaktı.
- Ne kadar doğru veya yanlış, kul hakkına girer mi?
- Eğer kul hakkına girerse, kullandığım akbiller için ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gerçek manada öğrenci olmadığınız, böyle bir niyetinizin de bulunmadığı halde sırf öğrencilere mahsus maddi faydaları elde etmek için öğrenci kaydı yaptırmak toplumun hakkına tecavüz sayılır ve caiz değildir.

Akbilleri ve öğrencilik kaydını iptal etmeniz gerekir.

Geçmiş faydalanmalar için de tövbe edin, mümkünse iade edin, değilse yoksullara sadaka verin.

Detaya gelince:

İlk olarak şehirlerde konulan kaide ve kurallar eğer dindeki hükümlere aykırı değilse o da şer'i kabul edilir ve uyulması gerekir. (bk. Ruhu’l-meani, 28/21)

Bu kural çerçevesinde iki fıkhı konuya değineceğiz

1. Teberru

Devlet öğrenci olanlara kolaylık sağlaması için kendi hakkının bir kısmından teberru ediyor yani vazgeçiyor.

2. İcare

Yani ücret karşılığında bir şeyi kiralama söz konusudur. Burada şehir içi araçlara binerek bu aracı gedeceğin yere kadar kiralama vardır. (bk. Bacuri, 2/26)

Buradaki şahıs devletin öğrencilere sunduğu kolaylıktan faydalanmak için öğrenci kisvesini bürünerek aldatma, hile ve kandırma yapmaktadır.

Böylece hem devletin koyduğu kanunu çiğnemiş hem de araç sahibinin hakkına girmiş oluyor. Çünkü normal vermesi gereken meblağı vermemiş ve adamın hakkını tam eda etmiş oluyor.

Buna göre:

Kullandığınız akbiller için tövbe etmeniz ve hakkını yediğiniz kişilerin hakkını geri vermeniz gerekir, eğer tanımıyorsanız veya bu mümkün değilse, vermediğiniz miktarı yoksullara veya hayır kurumlarına vermeniz gerekir.