Taksicinin taksimetrenin üstünde fiyat söylemesi caiz midir?

Soru Detayı

- Ben Antalya'da taksiciyim beni buraya ne kadara götürürsün diye soruyorlar turist de soruyor yerli de ben de kafama göre fiyat söylüyorum bu haram mıdır?
- Taksimetre benim yaptığım hizmetin ölçütü müdür?
- Çünkü bana taksimetreden daha düşük teklif ediyorlar bunu kendinde hak görüyorlar, ben daha yüksek teklif etsem bu haram mıdır?
- Bazen de kendileri yüksek fiyat söylüyor bunu almak doğru mudur? İslama göre bu düşünceler ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum.
- Eğer haramsa ben bunları başka arkadaşlarıma söyledim eğer onlar da yaptıysa günahına ortak olur muyum?
- Olduysam nasıl telafi ederim? Sürekli kul hakkına mı girdim başkalarını da mı günaha soktum diye düşünüp korkuyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Taksimetrede ne yazıyorsa o hakkınızdır. Ondan aşağı almaya mecbur değilsiniz, taksi kendinize ait ise ve gönüllü olarak indirim yaparsanız bu bağış olur, müşteri gönüllü olarak daha fazla öderse bu da bağış olur.

Müşteri razı olmadığı halde veya bilmediği için ondan, taksimetreye göre daha fazla ücret alırsanız haram olur; hem Allah hakkına hem de kul hakkına girmiş olursunuz...

Yaptıklarınıza tövbe edin, bir daha asla böyle hatalar yapmayın.

Ayrıca fazla aldıklarınızı kendilerine iade edin ve helalleşin. Buna imkan yoksa, onlarına adına yoksullara veya hayır kurumlarına verin, onlar için dua edin, yaptığın ibadetlerin sevaplarından onlara da bağışlayın.