Muhasebede yaptığım hata kul hakkına girer mi?

Soru Detayı

- Muhasebede yaptığım hatadan dolayı, müşteri, devlete borçlu duruma düşmektedir.
- Benim yapmış olduğum hatadan kaynaklanan bu maddi zarar, kul hakkına girer mi?
- Kul hakkına girerse benim ödemem gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, kul hakkına girer.

Kişiye borcu olmayan bir ödemeyi hatanız sonucu yüklerseniz, ya bu parayı ona ödersiniz veya onun helal etmesini sağlarsınız.

Her ikisini de yapamamış iseniz, ödeme gücünüz olduğunda yine ona, varislerine, bunlar yoksa (veya ulaşamazsanız) yoksullara ödersiniz.