Vakıf vermediği bursu vermiş gibi göstermişse ne yapılmalı?

Soru Detayı

- Çalıştığım vakfın Kuran kursları var. Bir öğrencinin senelik maliyeti 12.500 tl civarı. Burslularda veliler bir kısmını ödüyor geri kalan kısmı vakıf hayır sahiplerinin yardımıyla (bazıları öğrencinin kendisine vererek) tamamlıyor.
- Ama aslında vakıf öğrenciye başka kişilerin derneklerin yardım parasını kendisi alıyor (öğrenci nasıl olsa bizde okuyor diye ve devlete beyan ederken o bursu kendi vermiş gibi gösteriyor)
- Devlet vakfa her sene kimlere ne kadar burs verdiniz diye soruyor. Vakfımız ise devletten maddi yardım almak için şartlara uysun diye bu burslulara 5-6 ay sosyal yardım adıyla düzenli ödeme yapmış gibi gösteriyor.
- Bu bursluların bir kısmı devlete gösterilen tarihten önce kurstan ayrılmış. Yani aslında vakfın devlete beyan ettiği kadar burslu okumamış. Ayrıca şartlara uysun diye beyan edilen burs miktarında şişirmeler var.
- Ben beyan edilen tarihlerde sosyal yardım adıyla bu öğrencilere yardım edilmediğini, vakfın yıl içinde burs verdiği öğrenciler için bu şekilde sosyal yardım yapmış olarak gösterdiğini ve listede verilen burs ücretlerinin şişirilmiş olduğunu biliyordum, ama bu beyanı devletin neden istediğini bilmiyordum.
- Yani bu beyandaki bilgilerin tamamen doğru olmadığını biliyor, ama bu beyanla vakfın devletten maddi çıkarının olduğuna dair kesin bir bilgim yoktu.
- Vakfın devleti dolandırdığına dair elimde kesin bir bilgi yoktu. Ben bu sebeple bu liste hazırlamada vakfa yardım ettim.
- Ama sonra öğrendim ki vakfın bu beyan ile devletten maddi çıkarı varmış. Bu durumda kesin olarak böyle bir sonuç olduğunu bilmeden ama ciddi şüphelerim olduğu halde bu işe vesile olduğum için kamu hakkından kurtulmak maksatlı devlete bağışta bulunma zorunluluğum var mıdır?
- Eğer varsa ne kadar bağışta bulunmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Anlattıklarınız bireylere ait değil, vakıf tüzel kişiliğine ait tasarruflardır. Devlet zarara sokulmuş ise bu zarar, yönetimin kararı ile vakıftan devlete ödenecektir. Bu mümkün olmuyorsa vakıf, devlete olan borcu kadarını yoksullara yardım olarak ödeyebilir.

Sizin bir şey ödemeniz gerekmez.