Abdeste mani olacak şekilde deri üzerinde tabaka oluşturan bir madde olduğunu sonradan farkeden kimse namazı iade eder mi?

Soru Detayı
Suyun deriye ulaşmasına engel olan mum, hamur, tutkal, yağlı boya gibi yapışkan madde bulunuyorsa, bunlar temizlenmiş fakat bir kısmı el üzerinde kalmışsa, abdesti alan bunları görmemiş ve abdest alıp namaz kılmış, sonradan fark etmiş ise, namazı iade etmesi gerkir mi, yani abdesti geçerli olur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdeste mani olacak şekilde deri üzerinde tabaka oluşturan bir madde olduğunu sonradan farkeden kimse vakit geçmemişse namazını tekrar abdest alarak iade eder. Vakit geçmişse kazasını kılar.