Abdest alırken sadece saçların üstünü meshetmek yeterli mi yoksa saç dipleri de ıslanmalı mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdest alırken saçların üstünü meshetmek yeterlidir.

İmam Ebu Hanife'nin fetvaya şayan görülen görüş ve ictihadına göre, başın dörtte birini teşkil eden alından arkaya doğru olan kısmı meshetmek farzın yerine gelmesini sağlamakta yeterlidir. Buna "nasiye miktarı" denilr. Yani her insanın başından, alnı kadar bir yeri meshetmesidir. Bu da başın yaklaşık dörtte bir eder.

O halde seçilen görüş, nasiyenin, alnın başın dörtte birini meydana getirmesidir. El-İhtiyar'da da aynı husus belirtilmiştir. Ancak bu konuda vacip olan, elin üç parmağının kullanılmasıdır. Sadece bir ya da iki parmakla meshetmek kafi değildir.

Daha uygun olanı sağ elin iç kısmını ıslatıp olduğu gibi başın ön kısmına dokundurmaktır. Fetavayı Kadıhanda bunun üzerinde durularak aynı hükme varılmıştır.

Parmakların uçlarıyla -su damlamıyorsa- meshetmek caiz değildir. Yeterince su damlıyorsa o takdirde caiz olur, çünkü bununla dörtte birin meshi sağlanır.

Nasiyeden alına doğru sarkıtılan saç üzerine meshetmek kafi gelmez. Çünkü baş sınırını aşmış sayılır.

Bilhassa kadınların, saçlarını iki örgü haline getirip başına dolamasıyla başın sınırlarını aşan saçların sınır içine sokulması sağlanmış olur mu?

Fıkıhçılardan bir kısmı nasiye üzerine gelen kısmı üzerine meshetmeyi kafi görmüşler, illet olarak da o örgünün altında baş var demişlerdir. Fakihlerimizin çoğu ise bunu caiz görmemiş, her halde başa dolanan örgünün alt kısmının meshedilmesi gerektiğini söylemişlerdir.

(bk. Celal YILDIRIM, İslam Fıkhı)