Abdest alırken ara vermek abdeste mani mi? Mesela, sağ ayağı yıkadıktan sonra solu yıkamadan çorap giymenin abdeste zararı var mı?

Tarih: 19.01.2007 - 08:48 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdest alırken, sağ ayağı yıkadıktan sonra çorabı giyip sol ayağa başlamak abdeste mani değildir. Ancak azaları peş peşe yıkamak sünnettir.

Abdest Azalarını Ardarda Yıkamak :

Abdest ibâdete hazırlık anlamında dinin emrettiği başlıca bir ameldir; farz ve sünnetleriyle bütünlük arzeder. Bu bakımdan bir or­gan kurumadan diğer organı yıkamak sünnet sayılmıştır. Bazı mez­heplerde ise bu da farz kabul edilmiştir.

Bu konuda havanın sıcak ya da soğuk, rüzgarlı ya da durgun olmasına itibar edilmez. Abdesti bütünleştiren organların yıkanma­sı ara verilmeden sürdürülür. Tâ ki ara yere yabancı bir fiil girme­sin. O halde hiç bir özür yokken organları fasılalı yıkamak mekruh­tur. Abdest suyunun ara yerde bitmesi ve su temin etmek için bir müddet geçirilmesi, belli bir özre dayalı olduğundan kerahet sayıl­mamıştır.

Gusül ve teyemmümdeki durum da böyledir. Siracü'l-Vahhac ve Fetâvâ-i Hindîyye'de de aynı hususlar belirtilmiştir. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/25.)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun